06 Nov 2013

На долар в Україні наклали заборону

0 Comment
На долар в Україні наклали заборону

На долар в Україні наклали заборону

НБУ негласно заборонив банківським установам купувати на міжбанку стільки доларів США, скільки заманеться, і встановлювати курс продажу «зелених» населенню на власний розсуд. Фінансисти вважають, що завдяки спритності й переконливості регулятора курс готівкової американської валюти до кінця тижня може повернутися до 8,18–8,19 грн/$.

Валютні спекулянти вчора продовжили розкручувати газову проблему і роздувати курси. В очікуванні виходу на ринок НАК «Нафтогаз України» з покупкою валюти (під платежі «Газпрому»), вони знову підняли вартість долара відразу на півтори копійки (до 8,21-8,22 грн/$). «Однак ці цифри не відображали реальну ситуацію на ринку. Купівлі долара за максимальною ціною можна було перерахувати на пальцях, імпортери намагалися перенести покупки на інші дні. Вони розуміли, що подорожчання американської валюти викликане виключно спробою спекулянтів розгойдати міжбанк. Ніяких передумов для таких котирувань немає, і всі чекають, що в найближчі день-два ми повернемося в коридор 8,18-8,20 грн/$», – запевнив «Вести» головний економіст відділу з операцій на міжбанківському ринку казначейства «Банку Національний кредит» Володимир Фенюк.

Експерти вважають, що заспокоїти міжбанк може заява «Нафтогазу» про перерахування «Газпрому» всієї суми газового платежу. «Як тільки спекулянти зрозуміють, що не зможуть продати валюту дорожче, то почнуть знижувати котирування», – вважає заступник голови правління Фінростбанка Василь Невмержицький.

Нацбанк поки не дає офіційних коментарів на предмет спекулянтського розгулу на безготівковому ринку . Щоправда, як повідомили виданню банкіри, чиновники контролюють ситуацію. «Щоб не провокувати зростання попиту на долар з боку банків, яким валюта потрібна для наповнення кас, НБУ ввів негласну рознарядку – під готівкові валютообмінні операції невеликим банкам дозволено купувати на міжбанку не більше $100 тис. на добу, а великим – до $500 тис. При цьому було заборонено встановлювати курс продажу долара населенню вище 8,1990 грн/$. Але офіційних обмежень по готівкових операціях ніхто не вводив», – розповів директор казначейства одного з великих київських банків.

Ситуація погіршувалася ще й сезонним чинником: позичальники на початку місяця гасять валютні кредити й активніше скуповують долари . У той же час глобально проблеми з браком бакса в касах банків не було, і, пробігшись по декількох обмінниках, можна було зібрати потрібну суму. «Банки не притримували валюту, якщо вона у них була – продавали. І дійсно не дорожче 8,1990 грн/$. Але впевнений, довго цей курс не протримається: як тільки почне просідати котирування на міжбанку, вартість долара зменшиться і в касах. Думаю, це справа кількох днів», – сказав заступник голови банку. За словами фінансистів, до кінця цього тижня курс готівкового долара може повернутися в рамки 8,18-8,19 грн/$.

У глобальному плані перспективи курсу залежатимуть від результату переговорів з МВФ. Останні, у свою чергу, багато в чому будуть зумовлені результатами саміту у Вільнюсі, де Україна має підписати Угоду про асоціацію з ЄС. У разі підписання Угоди ймовірність отримання кредиту Фонду значно зросте, а міжнародні рейтингові агентства підвищать рейтинги країни, що дозволить нам дешевше залучати зовнішні позики.

По материалам: UJ Економіст