19 Jul 2012

Криза-2013 – повторення пройденого?

0 Comment

Насувається нова криза: в цьому впевнені всі – від міністра до пересічного українця. Але способи запобігання їй при владі і у громадян різні. А деякі експерти взагалі запевняють – кризи в Україні не буде.

До кризи готові?

Не встигла найбільш недовірлива частина людства “видихнути”, остаточно переконавшись, що всі чутки про майбутній кінець світу сильно перебільшені, як експерти знову напророкували світу бід. “Касандрою” цього разу знову став “Доктор загибель” – так прозвали лауреата Нобелівської премії з економіки Нуріеля Рубіні. Його передбачення вже збувалися в 2008 році. І ось, Рубіні знову заявив про майбутні економічні потрясіння, які можуть навіть перевершити за своєю руйнівністю ту кризу, яка почалася чотири роки тому. За словами Рубіні, в 2013 році нас чекає “ідеальний шторм” економіки. Проаналізувавши макроекономічні показники найбільших економік – США, КНР і ЄС, Рубіні дійшов до висновку, що в 2013 році буде пік нової кризи, що буде викликано чотирма факторами. Мова йде про: боргові проблеми економік європейських країн, ослаблення американської економіки, спадщину темпу розвитку ринків, що розвиваються, і наслідки військового конфлікту в Ірані. “Сценарій “ідеального шторму” 2013 року, про який писав місяць тому, розгортається”, – написав Рубіні в понеділок 9 липня. Тоді ж надійшли перші підтвердження його пророцтва: оприлюднили дані про інфляцію в КНР, які свідчать про швидкий спад в “перегрітій” китайській економіці. Та й показники працевлаштування в США в червні показують слабке зростання вже четвертий місяць поспіль. Що ж стосується європейської економіки, то і тут повно проблем: Міжнародний валютний фонд знизив прогнозовані показники зростання європейської економіки. Так, ВВП Німеччини, на думку експертів МВФ, зросте лише на 0,1%. Але експерти – експертами, вони не раз помилялися. Адже були й ті, хто в 2008 році передрікав зростання української гривні. Цього разу висновки Рубіні і МВФ підтверджують своєю поведінкою і… українські заробітчани. Як свідчать ріелтори Західної України, останнім часом різко виріс попит на нерухомість в їхньому регіоні. “Традиційно жителі Буковини виїжджають на заробітки в Іспанію, Італію, Португалію і Грецію. Частину зароблених коштів вони завжди вкладають в купівлю або будівництво нерухомості. Але за останні два-три місяці кількість заявок від них зросла як мінімум удвічі, причому переважна більшість мала у розпорядженні відносно невеликі суми, близько 30 тис. євро, але намагалися придбати нерухомість в найкоротші терміни і повернутися на роботу за кордон”, – передає “Деловая столица” слова голови чернівецького регіонального відділення Асоціації фахівців з нерухомості України Віталія Авдєєва. Причина такої поведінки заробітчан – побоювання втратити заощадження через можливу девальвацію європейської валюти. Тому вони і намагаються вкласти гроші в нерухомість, сподіваючись тільки на свої власні сили.

Незважаючи на те, що українці вже почали самостійно готуватися до кризи, в уряді теж вирішили “взяти участь” у підготовці до глобальної економічної напасті. “Перший крок – ми зобов’язані захистити найбідніше населення. Друге: ми повинні стимулювати внутрішній попит максимально. Цікаво, що ті ж США стимулювали сім’ї – роздавали по 250 доларів. Те, що ми зробили, підняли пенсії інвалідам війни, підняли пенсії інвалідам, які мають інвалідність на виробництві, це абсолютно правильно”, – заявив віце-прем’єр-міністр України Сергій Тігіпко. В цілому ж, Тігіпко впевнений: “Потрібно розібратися, що з собою принесе криза. Ми отримаємо проблеми на зовнішніх ринках: це позначилося на нашій банківській системі і це відбилося на внутрішньому ринку – люди перестали споживати”. Втім, не всі впевнені, що Україну чекає криза.

Скептики і криза

Головні скептики відносно можливої кризи – в Партії регіонів. Там впевнені, “регіонали” вже подолали економічну кризу. “Країна пішла в зростання, на відміну від Європи, де все валиться. Україна крок за кроком поступово набирає економічну вагу. Крім того, ми гроші не друкуємо, ми їх заробляємо. МВФ-івських кредитів не беремо – тим не менш, курс долара завмер, інфляції практично немає, дефіцит бюджету кращий, ніж у Європейському союзі. В результаті всього цього з’являються зароблені гроші, які ми розподіляємо на соціальні потреби. Зараз з’явився ще фінансовий ресурс через те, що економіка працює”, – цитує “Главред” “регіонала” Михайла Чечетова. Та й Тігіпко раніше визнавав, що зараз в Україні економічне зростання. “Сьогодні ми маємо економічне зростання, стабільні ціни, зростання обсягів внутрішньої торгівлі. Не потрібно перебільшувати проблеми і лякати людей кризою”, – зазначав віце-прем’єр 10 липня. Втім, і тоді Тігіпко говорив, що на Європу і світ варто все ж озиратися. “Вітчизняна економіка в значній мірі залежить від ситуації на ринках збуту української продукції”, – зазначав “головний з економіки” в українському уряді. Незалежні експерти теж наголошують на необхідності спостереження за світовою економікою, але впевнені – криза, якщо і буде, зачепить Україну набагато слабше, ніж в 2008 році. “На цей рік темпи зростання економіки очікуються близько 2%, в порівнянні з докризовими роками – тоді в середньому було більше 5%. В наступні роки очікується, що воно також буде не високим – 2-3%, але це не критичні показники”, – цитує “Сегодня” аналітика Міжнародного центру перспективних досліджень Олександра Жолудя. “Причина цього – погіршення ситуації на європейських ринках. Через це очікується зниження в найближчі роки попиту на основні товари нашого експорту – метал та хімію. А також відсутність можливості позичати кошти на зовнішніх ринках”, – відзначає експерт. “Зараз ми проходимо період відновлення. Так, 2010-2011 роки були динамічними, ми надолужили згаяне, злегка підтяглися до рівня 2008 року. Тепер настала пауза”, – відзначає економіст інвесткомпанії Concorde Capital Віталій Ваврищук. Його компанія впевнена: на кінець року ми отримаємо інфляцію 6%, а не 7,9%, як закладено урядом у бюджеті.

Незважаючи на весь оптимізм і експертів, і української влади, ЗМІ вже роздають поради, як мінімізувати збиток від можливої кризи. Так, “Комментарии” дають такі поради: конвертувати свої фінанси в різні валюти, розміщувати внески тільки в перевірених банках, за найменших сумнівів – переводити кошти в інші фінустанови, розміщувати гроші в депозитних комірках, перевести кредити з валютних у гривневі і постаратися нових кредитів не брати. Адже запевнення – запевненнями, тим більше, якщо вони виходять від влади, а експерти можуть помилятися. Між тим, українські економічні показники теж не завжди демонструють зростання. Приміром, промислове виробництво в Україні в червні 2012 року знизилося на 1,4% до червня 2011 року, через що темп зростання промвиробництва за підсумками першого півріччя скоротився до 0,4% з 0,7% за підсумками січня-травня, повідомила Державна служба статистики у вівторок. Безумовно, в умовах постіндустріального суспільства промислове виробництво вже не грає вирішальної ролі в економіці. Але для української економіки промислове виробництво, як і раніше, залишається одним з важливих компонентів. Втім, таке падіння може бути компенсовано збільшенням інвестицій в українську економіку. За словами президента України Віктора Януковича, цей показник в поточному році зріс майже на третину. “Хотілося б ще більше, але я добре розумію, що ми повинні готувати програми (інвестиційного співробітництва – ред.)”, – сказав Янукович на початку літа. Як би там не було, але з впливом світової кризи на українську економіку доведеться боротися вже новому складу парламенту і, цілком можливо, новому уряду. Поки опозиція не озвучила свого бачення вирішення даної проблеми. Всі зайняті прийдешніми виборами. В таких умовах зростає небезпека, що кризу знову, як в 2008 році, “просплять”, а боротьбу з нею замінять політичні чвари. Чи здатні вітчизняні політики вчитися на помилках минулого? У 2013 році дізнаємося.