21 Nov 2013

Бюджет-2014: Україна входить в економічне піке

0 Comment
Бюджет-2014: Україна входить в економічне піке

Бюджет-2014: Україна входить в економічне піке

Якщо не буде прийнято бюджет на наступний рік, Україна може опинитися на порозі валютної кризи, – заявив економічний експерт Юрій Рубан в ефірі радіостанції «Голос Столиці».

Держбюджет тримають у заручниках. Формування основного фінансового документа України на наступний рік залежить від переговорів з Росією. Про це заявив прем’єр-міністр Микола Азаров.

«Зараз для нас завдання номер один – відновити темпи та обсяги зростання нашого товарообігу з РФ, усунути ті обмеження і перешкоди, які є. Це вже завдання не стільки навіть цього року, оскільки залишився лише один місяць, скільки завдання наступного року. І невипадково формування бюджету, основних цифр розвитку економіки на наступний, 2014 рік, залежатиме від того, наскільки ми знайдемо взаєморозуміння з РФ», – заявив очільник уряду.

На думку економічного експерта Юрія Рубана, окрім відносин з Росією, бюджет України на наступний рік залежить і від адекватної політики українського уряду.

«Голос Столиці»: Протягом якого часу Україна ще може дозволити собі вести переговори із Росією?

Юрій Рубан: Звичайно, від перемовин з РФ багато що залежить. Адже ми з вами здогадуємося, що головний імпортний товар України, від якого залежить верстання бюджету і країни, і «Нафтогазу», і всіх муніципальних служб, називається «ціна за газ», і це наша проблема. Останнім часом в Україні з’явився феномен: починаючи з серпня, у нас наростає заборгованість за газ. Тобто у нас з’являється таке явище, якого не було вже кілька років, як неспроможність заплатити за газ. Це поганий знак. Він пов’язаний в першу чергу з падінням промвиробництва, а це значить, що у нас дійсно малі шанси зверстати бюджет на наступний рік.

Але я хотів би привернути увагу до іншого факту – у нас з 2008 року не було реального бюджету. Тобто бюджету, який би відповідав економічним реаліям нашої країни. З газетних публікацій, з цифр видно, що бюджет і цього року вже не виконується. Але зверніть увагу, ВР не вносить в нього зміни, і уряд не вважає за потрібне звертатися до парламенту з тим, щоб щось там змінити. Іншими словами, бюджет, як ключовий економічний закон в державі, у нас великою мірою втратив своє значення взагалі. Бюджетні призначення у нас виконуються вибірково. Ми з вами бачимо, що з’являються квазігроші – різного роду векселя, якими держава розраховується, якими з державою розраховуються. Усе це – дуже погані знаки, які свідчать про те, що справа не тільки в переговорах з РФ, а в тому, що зсередини країни у нас не робиться адекватної економічної політики. І це фундаментальна проблема.

«Голос Столиці»: Чи можуть нас врятувати будь-які зовнішні позики?

Юрій Рубан: Якщо у вас нема голови, то вас нічого не врятує. Це стосується як людини, так і держави. Звісно, зовнішні позики можуть дати можливість перевести дух на якийсь час, та з кожним таким випадком умови стають більш жорсткими. Падіння нікуди не дівається, економічного зростання немає. І все це говорить про те, що які б не були позики, якщо в державі не буде відповідального уряду, якщо в державі не буде раціональної, відповідної до реалій нашого життя, економічної політики, то нас ніякі позики не врятують.

«Голос Столиці»: Якщо ми ввійдемо в наступний рік без прийнятого кошторису країни, чим це загрожує?

Юрій Рубан: Ми далеко не перший рік входимо в новий рік без кошторису. Я не можу сказати, що настане якийсь апокаліпсис, але те, що ми будемо йти в економічне піке, яке рано чи пізно вибухне чи на рівні валютної кризи, чи кризи з зайнятістю, чи будь-якої іншої – то це однозначно.

«Голос Столиці»: За такої ситуації, що для України означає інтеграція до ЗВТ?

Юрій Рубан: Річ у тому, що мета створення ЗВТ – це підвищення попиту всередині країни. Це єдиний спосіб якось збалансувати бюджет. І цим ми відрізняємося від ЄС, тому що там великий внутрішній попит. І нам би непогано було таке зробити, але уряд в нинішній ситуації вже багато років замість стимулювання внутрішнього попиту стимулює експорт. І результатом є те, що у нас ледве не половина ВВП експортується, а внутрішнього попиту у нас нема.

Нагадаємо, проект держбюджету на наступний рік уряд збирається розглянути на засіданні 27 листопада.

По материалам: Голос Столиці